Skip to main content

Lacné letenky Atény

Grécko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Atén

Zaujímavé info o Aténach

Vďaka svojej starobylej histórii patria Atény medzi tie najstaršie metropoly našej planéty. Mesto označujú aj ako kolísku modernej civilizácie. Práve v Aténach boli totiž položené základy demokracie, západnej filozofie, matematických objavov či divadla.

Dominanta polostrova Attika ponúka návštevníkom prehliadku tých najveľkolepejších historických pamiatok antických čias. Hrdo pripomínajú legendárnu dobu, keď bol svet ovládaný rozmarnými bohmi, ktorí často skúšali udatnosť gréckych hrdinov.

Po prehliadke pamiatok si v Aténach môžete oddýchnuť v mnohých zelených záhradách alebo načerpať energiu v tavernách, ktoré ponúkajú to najlepšie z povestnej gréckej kuchyne.

Tú budete potrebovať najmä večer, keď žije mesto bujarým nočným životom. Ak chcete spoznať nefalšované Grécko, voľba destinácie je jasná.

Atény sú veľmi obľúbené aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Atén kúpite už priamo z Bratislavy, odkiaľ lieta letecká spoločnosť Ryanair bez prestupu. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne 2 hodiny a 10 minút.

Priame lety do Atén prevádzkuje spoločnosť Ryanair aj z Budapešti či letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne. Hoci s prestupom, ale často za prijateľné ceny, lietajú do Atén aj spoločnosti: Air Serbia (Viedeň), Ukraine International Airlines (Praha) a Turkish Airlines (Praha). Z našich končín sa do Atén najčastejšie lieta na letisko Eleftherios Venizelos.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Aténach

Aké cestovné doklady potrebujem pri ceste do Grécka?

Na vstup do Grécka nepotrebujete vízum. Vzhľadom na to, že Grécko je členom Európskej únie, môžu Slováci cestovať do Grécka s platným pasom alebo občianskym preukazom.

Počasie v Aténach

V Aténach panuje typické stredomorské počasie. Najteplejším mesiacom je august s priemernou teplotou okolo 29 °C. Naopak najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo 10 °C. Najviac prší v decembri, priemerné zrážky tu vtedy dosahujú až 97,60 mm dažďa.

Kedy je teda dovolenka v Aténach tá správna voľba? V lete býva v Aténach mnoho turistov a teplota sa veľakrát vyšplhá nad 35 °C. Ideálnym obdobím na návštevu je preto marec až máj a september a október, kedy je zvyčajne ešte stále slnečno a teplo.

Ceny v Aténach

Národnou menou je euro, peniaze teda pred cestou zamieňať nemusíte.

Hľadáte hotel v Aténach? Ubytovanie tu viete nájsť aj za 20-30 EUR osoba/noc. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Verejná doprava v meste je zabezpečená metrom, autobusmi, električkami a trolejbusmi. 70-minútový lístok stojí okolo 1,20 EUR a je potrebné označiť ho pri nástupe do vozidla. Lístok kúpený výlučne na autobus/trolejbus nemôžete použiť na prepravu metrom. Metro je najrýchlejším spôsobom prepravy. Funguje od 5-tej rána až do polnoci s predĺženou prevádzkou počas víkendov.

Špeciálne autobusy Piraeus premávajú celý deň, hoci s obmedzenou frekvenciou. Dostať sa nimi môžete až do prístavu Piraeus v Sarónskom zálive, ktorý sa nachádza 12 km od centra mesta. Mesto spojuje s prístavom či letiskom aj rýchla železničná linka.

Taxíky premávajúce po centre sú pomerne lacné (cca 3 eurá). Vždy sa však vopred uistite, že šofér zapol taxameter.

Šoférovanie v Aténach sa neodporúča, a to najmä vďaka agresívnym vodičom. Ak sa však rozhodnete preskúmať okolie mesta autom, odporúčame vám ho požičať už priamo pri letisku. Auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán.

Aktuálny čas v Aténach

V Aténach je o jednu hodinu viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Aténach

10 zaujímavostí o Aténach

1
Atény sú pomenované po bohyni múdrosti Aténe, ktorá je patrónkou mesta
2
Demokracia ako priamy vládny systém vznikla v Aténach okolo roku 500 pred n.l.
3
Atény boli domovom slávneho filozofa Platóna, ktorý tu v roku 385/7 pred n.l. založil filozofickú školu nazvanú Akadémia. Išlo o prvý inštitút vyššieho vzdelania v západnom svete
4
Počas stavby aténskeho metra bolo vykopaných viac ako 50 000 historických artefaktov. Niektoré z týchto vzácnych kúskov môžete dnes obdivovať priamo na staniciach metra
5
Vytrvalostný beh maratón vznikol v roku 1896 v Aténach ako súčasť prvých Olympijských hier. Išlo o rekonštrukciu trasy legendárneho bežca Feidipidea, ktorý v roku 490 pred n.l. prebehol z mesta Maratón do Atén oznámiť víťazstvo nad Peržanmi
6
Atény sú jedným z najstarších miest sveta. História mesta sa datuje do obdobia viac než 3000 rokov pred n.l.
7
Obdobne staré korene ako demokracia má aj grécke divadlo. To zostalo veľkým pojmom až dodnes. V Aténach totiž môžete nájsť až 148 divadiel
8
Jedným z najslávnejších aténskych hrdinov je Theseus, ktorý podľa legendy zabil Minotaura žijúceho v labyrinte na Kréte. Theseus tak oslobodil mesto od hroznej krvavej dane. Pred jeho udatným činom museli Atény vyslať na Krétu každý rok 14 mladých ľudí, ktorí poslúžili monštru ako potrava
9
Atény sú najväčším mestom Grécka. Majú až 3 milióny obyvateľov
10
Prvé moderné Olympijské hry boli usporiadané v Aténach v roku 1896. Názov získali podľa mesta Olympia, v ktorom sa v roku 776 pred n.l. konali grécke športové hry