Skip to main content

Lacné letenky Istanbul

Turecko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Istanbulu

Zaujímavé info o Istanbule

Ležiac po oboch stranách Bosporskej úžiny, medzi Čiernym a Marmarským morom, Istanbul je mostom medzi európskym a ázijským kontinentom. Kedysi bol centrom Východorímskej, Byzantskej a Osmanskej ríše.

Istanbul preto v sebe nezaprie bývalý obrovský politický význam, stret kultúr a náboženstiev. Pri prechádzkach uličkami centra tak odkrýva vrstvy pozoruhodnej histórie postupne, a však o to viac pôsobivo.

Masívne mešity, honosné kráľovské paláce a rušné pestrofarebné bazáre, ktoré cez hluk hlasov a hudby zaplavuje vôňa korení, rýb či kebabu. Čaro tohto podmanivého mesta už len znásobuje spev muezínov z vysokých štíhlych minaretov, ktorých tu je veru ako maku. Istanbul je skrátka hlavná brána do sveta Orientu.

Napriek tomu že je Istanbul najväčim mestom Turecka, hlavným mestom je vďaka strategickej polohe Ankara. Istanbul je známy aj tým že polovica mesta leží v Európe, druhá polovica však už v Ázii. Azijskú časť od tej Európskej oddeluje úžna Bospor, ktorú si viete vychutnať aj z paluby mnohých lodí ktoré ju každodenne prechádzajú v rámci mestskej hromadnej dopravy.

Z európskych krajín je to do Istanbulu najbližšie z Grécka a Bulharska, ktorých hranice sú od mesta vzdialené len približne 100 km.

Istanbul je obľúbenou destináciou aj medzi našincami. Lacné letenky do Istanbulu kúpite najmä z Košíc, Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z Viedne trvá približne dve a štvrť hodiny. Z Košíc približne dve hodiny. Lety prevádzkujú najmä spoločnosti: Turkish Airlines, Pegasus Airlines či Ukraine International Airlines. Hlavným letiskom v Istanbule je letisko Atatürk Airport, lieta sa aj na letisko Sabiha Gökçen Airport a v roku 2018 otvorili aj nové tretie letisko s rovnomenným názvom.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Istanbule

Cestovné doklady do Turecka

Slováci môžu vstupovať na územie Turecka s cestovným pasom, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov od vstupu na územie Turecka. Doklad by mal mať minimálne dve voľné strany na udelenie príslušných pečiatok.

Počasie v Istanbule

Istanbul má v priemere 844 mm zrážok ročne, čo je viac ako napríklad v Londýne. Najviac prší počas neskorej jesene a zimy. Krátkym zrážkam sa však nevyhnete ani počas leta či jari. V lete dosahuje priemerná teplota počas dňa okolo 27 °C, ktorá sa včas počas horúcich dní šplhá aj cez 35 °C. Leto tu teda býva pekne horúce.

Naopak, najchladnejším mesiacom je február s priemernou teplotou 6 °C. Kedy je teda dovolenka v Istanbule správna voľba? Ideálnym obdobím na návštevu sú z hľadiska počasia mesiace apríl – máj a obdobie od septembra do polovice novembra.

Ceny v Istanbule

Národnou menou je turecká líra, ktorú zameníte vopred v zmenárni alebo priamo na mieste.

Hľadáte hotel v Istanbule? Väčšina pamiatok sa nachádza na európskej strane mesta, najmä okolo stanice Sultanahmet. Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Verejná doprava v meste je pomerne komplikovaná, nie je jednoduché nájsť mapy spojení a prestupy budú veľmi časté. Rovnako tak je veľmi preplnená a treba si dávať pozor na vreckových zlodejov. Ak však vynaložíte úsilie, nebudete odkázaní na taxíky ani musieť chodiť pešo dlhé vzdialenosti. Istanbul má rozsiahly autobusový systém, metro, električky, miestne vlaky a lodné trajekty. Lístky si musíte kúpiť pred nastúpením do dopravného prostriedku v predajných stánkoch alebo v automatoch na zastávkach. Alternatívou je čipová karta Akbil, ktorej kredit budete čerpať pri jednotlivých prepravách. Túto akceptujú verejní prepravcovia a niektorí zo súkromných autobusových dopravcov. Metro premáva na dvoch dráhach, dostanete sa ním aj na letisko Atatürk. Obľúbené sú aj súkromné minibusy (dolmuše), ktoré premávajú na stabilných trasách. Prepravné zaplatíte priamo v dolmuši.

Šoférovanie v Istanbule je chaotické a neodporúča sa, zápchy sú tu na dennom poriadku. Ak sa však rozhodnete preskúmať okolie mesta či krajinu, auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Turecka

Pri cestovaní do Turecka nie sú povinné žiadne očkovania. Keďže Slovensko nemá s Tureckom dohodu o bezplatnej zdravotnej starostlivosti, odporúča sa vopred uzavrieť cestovné poistenie, ktoré by pokrylo prípadné náklady.

Aktuálny čas v Istanbule

V Istanbule je o hodinu viac ako na Slovensku.

Letecké zaujímavosti o Istanbule

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Istanbulu za posledný týždeň stála iba 146,00 €?

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk v Istanbule je: 2.

Tipy, čo treba vidieť v Istanbule

10 zaujímavostí o Istanbule

1
Istanbul je jediná metropola, ktorá sa rozkladá na dvoch kontinentoch
2
Istanbul s približne 13 miliónmi obyvateľov je najväčšie mesto Turecka
3
Rovnako ako Rím sa rozkladá na siedmych kopcoch
4
Pochádzajú odtiaľto tulipány, neskorší symbol Holandska
5
Tureckým národným nápojom bola kedysi káva. Po zdražení cien ju však nahradil čaj
6
Hoci bol Istanbul hlavným mestom Východorímskej a Osmanskej ríše, nie je hlavným mestom Turecka. Týmto je Ankara
7
Istanbul bol kedysi známy ako Konštantínopol – podľa svojho zakladateľa rímskeho cisára Konštantína Veľkého
8
Agatha Christie napísala v Istanbule svoj slávny román Vražda v Orient exprese
9
V Istanbule sa nachádza najviac mešít v Turecku. Nájdete ich tu vyše 3100
10
Počas stredoveku bol verejný záchod pre Európu neznámym pojmom, v Osmanskej ríši ich však bolo až okolo 1400