Dovolenka v Ománe je určitým spôsobom univerzálna, pretože má čo ponúknuť každému, no tento pojem by ste nemáli spájať s priemernosťou. Omán je výbornou destináciou pre dobrodruhov, ale budú ju milovať aj tí, čo cestujú za kultúrou. Nemala by chýbať ani zo zoznamu cestovateľských cieľov ekoturistov, pretože Omán kladie veľký dôraz na ochranu životného prostredia. Prečítajte si, čo vás čaká počas dovolenky v Ománe.
Čo vidieť a zažiť počas dovolenky v Ománe?
Príroda v Ománe
Štyri pätiny Ománu tvorí púšť, v iných častiach vás zas očarujú vrcholy hôr vysokých viac ako 3000 metrov. Údolia, oázy a pláže s vysokými brehmi majú zvláštnu krásu a všetky sú vynikajúcimi miestami (aj) na pešiu turistiku. Rastlinstvo pôvodne neúrodnej tropickej krajiny udržuje pri živote voda zo systému Falaj, ktorý funguje už tisíc rokov a je súčasťou svetového dedičstva. Na dovolenku v Ománe by sa teda rozhodne mali vybrať milovníci prírody, ale aj vášniví fotografi.
Hlavné mesto Ománu, Maskat
Hlavné mesto Ománu je Maskat, ktoré je aj prístavom na pobreží Ománskeho zálivu. Patrí medzi najpopulárnejšie dovolenkové a turistické destinácie nielen v rámci krajiny, ale na celom svete. A zaslúžene. Maskat disponuje mimoriadnym kultúrnym a historickým dedičstvom, ktoré sa samozrejme odzrkadľuje (aj) na architektúre a celkovej podobe mesta. Typickým prvkom Maskatu sú mešity rôznych veľkostí – niektoré sú obrovské, pri niektorých sa prejdete možno bez toho, aby ste si ich všimli. Ich typickou črtou sú tyrkysové, zelené a zlaté dlaždice na kupolách.
Sultan Qaboos v Maskate
Jednou z najobľúbenejších atrakcií hlavného mesta počas dovolenky v Ománe je Veľká mešita sultána Kábúsa, Sultan Qaboos, dnes už určitým spôsobom aj symbol krajiny. Je považovaná za jednu z najvýznamnejších a najmodernejších náboženských stavieb na svete. Jej veľkosť je naozaj mimoriadna, má kapacitu pre 20 000 ľudí. Z architektonického hľadiska je významná ale aj preto, lebo spája prvky ománskej a iných orientálnych kultúr, napríklad perzskej. Nechať si ju ujsť počas dovolenky v Ománe by bolo cestovateľským hriechom.
Ostrov Masirah
Ostrov Masirah, ktorý sa nachádza pri pobreží Ománu, je jedinečným miestom pre rôzne dôvody: pláže, divočina, zaujímavá história a neúnavné lúče slnka. Jeho mestá sú malé, no my odporúčame objavovanie skôr tých odľahlých kútov. Masirah je ako ostrov stvorený na lenivé dovolenkové aktivity, ako napríklad plávanie, pozorovanie vrakov lodí pri pobreží a korytnačiek: každý rok počas obdobia liahnutia je ich tu viac ako 30 000.
Bahla na severe Ománu
Ďalším rozprávkovým dovolenkovým cieľom v severnom Ománe je mesto Bahla. Táto oáza v púšti po celé stáročia predstavuje obľúbenú zastávku cestujúcich. Jedným z jeho symbolov je nádherná historická pevnosť, ktorej pôvod sa datuje až do 13. storočia. Rovnako zaujímavým vizuálnym zážitkom budú aj mestské hradby Bahly v dĺžke viac ako 11 km, ale aj trhy s miestnymi výrobkami a suvenírmi.
Čarovný chaos bazárov
Spoznať pravú ománsku atmosféru môžete sčasti v bazároch. Stratiť sa v zmesi orientálnych vôní, nechať sa zlákať exotickými chuťami a započúvať sa do temperamentných zjednávacích rozhovorov miestnych... Bude to zážitok, pri ktorom si poviete, že už minimálne pre toto sa oplatilo rozhodnúť sa pre dovolenku v Ománe. Najznámejšie bazáre sú Nizwa Suk, Zlatý bazár v Maskate a Al Husn Suk v Salalah.
Fjordy Musandamského polostrova
Útesy cípu severovýchodného Arabského polostrova evokujú fjordy Nórska. Cikcakové zátoky s krištáľovo čistou vodou, ktoré kedysi slúžili ako úkryty pre pirátov, poskytujú vynikajúce útočisko pre morský život vrátane delfínov. Objavovanie tejto divokej časti Ománu bude dokonalé, ak z auta občas prestúpite do dreveného člna a okoreníte si tak vašu dovolenku v Ománe.
Odskočte si do Spojených Arabských Emirátov
Do Spojených Arabských Emirátov je to z Ománu ako na skok. Ak teda máte dostatok času, môžete navštíviť 2 krajiny počas jednej dovolenky. Letenky do SAE nájdete najjednoduchšie s odletom z Maskatu a s príletom do Dubaja alebo do Abu Dhabi.
Koľko trvá let do Ománu?
Do Ománu trvá let 5,5 až 6,5 hodín. Závisí od toho, že odkiaľ letíte a na ktoré letisko. Zo Slovenska sa dovolenkári priamym letom dostanú do Maskatu alebo do Salalah z Bratislavy a aj z Košíc. Rátajte pre istotu s 3-hodinovým časovým presunom.
Kedy cestovať na dovolenku do Ománu?
Podobne ako pri dovolenke v Emirátoch, bude pre Slovákov bude dovolenku v Ománe najlepšie počasie v novembri, decembri a januári. Ak sa rozhodnete pre dovolenku v Ománe počas letných mesiacov, pripravte sa na extrémne horúčavy. Jediným daždivým obdobím je marec.
Aké doklady potrebujem na dovolenku v Ománe?
Pri cestovaní na dovolenku v Ománe budete potrebovať víza a platný cestovný pas s platnosťou aspoň 6 mesiacov odo dňa plánovaného návratu. Víza si viete vybaviť online alebo na veľvyslanectve vo Viedni. Ideálne je, ak tak spravíte minimálne 3 dni pred odletom.
K vybaveniu elektronických víz potrebujete:
- sken alebo fotokópiu cestovného pasu (veľkosť max. 500 kb),
- sken alebo fotokópiu pasovej fotky (veľkosť max. 500 kb),
- platobnú kartu – na poplatok 20 OMR.