Skip to main content

Lacné letenky Taliansko

Taliansko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Talianska

Zaujímavé info o Taliansku

Hľadáte lacné letenky do Talianska? Chcete zažiť Rím, Miláno, Benátky, Toskánsko, Bologna, Neapol, Sardíniu či Sicíliu? Na tejto stránke nájdete vždy čerstvé a lacné letenky a ubytovanie od Pelikan.sk. Máme pre vás tipy na super ubytovanie, prenájom auta či cestovného poistenia do Talianska.

Taliansko je jedným z najikonickejších a najnavštevovanejších krajín sveta. Má bohatú históriu, svetoznámu kuchyňu, prekrásne pláže a mnoho ďalšieho. História Talianska sa začala písať ešte v počiatkoch Rímskej ríše, pričom práve historické pamiatky z týchto čias lákajú mnoho cestovateľov do Talianska.

Na severe láka Taliansko lyžiarskymi strediskami v Alpách a fotogenickými Dolomitmi. O niečo nižšie nájdeme známe historické mestečká Veronu, Benátky, Florenciu, ale aj hlavné mesto módy - Miláno. Pod Alpami sa nachádza aj niekoľko obľúbených talianskych jazier, ktoré každoročne lákajú tisíce turistov. V strede poloostrova sa hrdo týči mesto do ktorej vraj vedú všetky cesty. Nie náhodou je Rím snom snáď každého cestovateľa. Nájdete v ňom svetoznáme koloseum, ale aj mini štát Vatikán.

Juh Talianska zaujme svojou bezstarostnosťou svojich obytateľov, Neapolom ako domovom pizze a mnohými ostrovmi, z ktorých najznámejšie sú azda Sicília a Sardínia.

Lacné letenky do Talianska si viete rezervovať s odletom z Bratislavy, Viedne, ale aj z Budapešti. Taliansko má hneď niekoľko letísk, na ktoré sa z našich končín lieta pravidelne. Najviac obľúbené letiská pre našincov sa nachádzajú v Ríme a v Miláne.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Taliansku

Rím

Rím, kolíska západnej civilizácie, sa rozkladá na brehoch riek Tiber a Aniene v strednej časti Apeninského polostrova. Výlet do tohto mesta je cesta do minulosti, ktorá vás prevedie cez veľkolepé antické pamiatky starovekého Ríma či zavedie na religiózne miesta Vatikánu, ktorý sa rozpína ako enkláva v strede tohto večného mesta.

Chaotická doprava s nebezpečne vysokým počtom skútrov, neskutočne chutné cestoviny servírované na stoloch s červeno-bielymi obrusmi a štýlové obchody s tým najtrendovejším oblečením, to všetko je Rím. Jedna z najvyhľadávanejších destinácií celého sveta.

Rím je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Ríma kúpite priamo z Bratislavy. Lieta odtiaľ totiž spoločnosť Ryanair. Let Bratislava – Rím je priamy a trvá približne 1 hodinu a 40 minút. Ak vám viac vyhovuje Viedeň alebo Budapešť, lacné letenky môžete nájsť aj z týchto odletových miest.

Slováci však najčastejšie lietajú do Ríma práve spoločnosťou Ryanair, ktorá lieta na rímske sekundárne letisko Ciampino. Iné spoločnosti, s ktorými môžete letieť z Viedne alebo Budapešti, sú spoločnosti Vueling Airlines, Lauda, Eurowings, Wizz Air a Alitalia. Tieto spoločnosti lietajú na hlavné rímske letisko Leonardo Da Vinci (Fiumicino).

Hoci je Ciampino vzdialené od Ríma len 15 km a Leonardo da Vinci až 32 km, letisko Leonardo da Vinci je v zásade lepšie prepojené s mestom expresnými a regionálnymi vlakmi (z Ciampina si musíte najprv zobrať autobus k najbližšej vlakovej stanici). Nejedná sa však o žiadne priepastné rozdiely. Okrem vlakových spojení ponúkajú obe letiská aj pravidelnú autobusovú prepravu do mesta.

Miláno

Elegantné Miláno udáva trendy módnemu svetu s nefalšovaným šarmom sebavedomého lídra. V tejto metropole budúcnosti našlo svoj domov množstvo luxusných módnych značiek, ktoré dobyli svet. Nenechajte sa však oklamať módnymi mólami, zábleskmi fotoaparátov a mrakodrapmi.

Miláno s 26 storočiami histórie je jedným z najstarších európskych miest. Bolo múzou mnohých géniov vrátane samotného Leonarda da Vinciho. Mesto milujú aj bežní návštevníci, ktorí si v Miláne užívajú tie najlepšie nákupy, operu, futbal či nočný život.

Na svoje si prídu aj gurmáni. Typická milánska kuchyňa v podobe zlatistého Risotto alla Milanese alebo nekonečne mäkkého Cotoletta alla Milanese uspokojí akékoľvek chuťové poháriky. Miláno je jednoducho miesto tých najlepších svetských požitkov!

Miláno je mimoriadne obľúbené aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Milána najčastejšie kúpite z Bratislavy, Košíc, Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu je približne 1 hodina a 25 minút. Priamy let do Milána prevádzkujú najčastejšie spoločnosti: Ryanair (Bratislava, Budapešť, Praha), Wizz Air (Budapešť), EasyJet (Praha) a Austrian Airlines (Viedeň). S prestupom môžete letieť do Milána aj z Košíc, odkiaľ lieta spoločnosť LOT Polish Airlines.

Slováci využívajú pri ceste do Milána aj letecké spoločnosti Alitalia a Eurowings, ktoré lietajú z Budapešti zvyčajne s jedným prestupom. Z našich končín sa do Milána najčastejšie lieta na letisko Miláno Bergamo - Orio Al Serio, na letisko Malpensa a napokon aj na letisko Linate.

Benátky

Benátky sú jedným z najromantickejších miest na svete, kde sa pomedzi starodávne domčeky na vode môžete plaviť na slávnej gondole. Najlepší čas na ich návštevu je máj alebo na začiatok jesene. Chybu ale neurobíte, keď Benátky navštívite aj cez letné prázdniny. O takom čase sa však budete musieť vysporiadať s horúcim počasím a prílevom turistov. Ak si chcete mesto vychutnať, odporúčame ho preskúmať v skorých ranných či dopoludňajších hodinách, prípadne si počkajte až na večer.

Benátky sú dlhé roky veľmi obľúbenou destináciou Slovákov. Lacné letenky do Benátok najčastejšie rezervujete z Viedne alebo Budapešti. Ideálne letecké spojenie bez prestupu z Viedne zabezpečuje spoločnosť Austrian Airlines v pravidelných časových intervaloch. Ak budete chcieť ušetriť na letenke, leťte z Budapešti aerolinkami Ryanair. Nelietajú síce priamo do Benátok, ale na letisko v Treviso, no ceny leteniek sú celoročne veľmi priaznivé. Lacné letenky do Benátok kúpite aj s jedným prestupom s aerolinkami SWISS, Adria či Lufthansa.

Neapol

Tretie najväčšie mesto Talianska, Neapol, patrí medzi tie najkrajšie a najstaršie talianske mestá. Metropolu na brehu Neapolského zálivu stráži majestátny Vezuv, v ktorého tieni vládne neopakovateľná atmosféra.

Mestom sa šíri zmes vôni, v ktorej ľahko spoznáte vôňu pizze. Veď to bol práve Neapol, kto dal svetu toto červené-biele zlato. Vaše chuťové poháriky zažijú ozajstnú dovolenku aj pri ochutnaní lokálnej kávy či cestovín s darmi mora.

Neapol sa pýši taktiež obrovským počtom kostolov, pevností a iných historických klenotov. Nečudo, že jeho historické centrum chráni samotné UNECSO. V Neapole jednoducho rýchlo pochopíte, prečo sa už po stáročia hovorí: „Vidieť Neapol a zomrieť“.

Neapol obľubujú aj našinci. Lacné letenky do Neapola najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a z Prahy. Lety sú buď priame, alebo s jedným prestupom. Priamy let trvá okolo jeden a trištvrte hodiny. Lety z našich končín do Neapola ponúkajú najmä spoločnosti: EasyJet, Wizz Air, Alitalia, Vueling Airlines, Lufthansa a KLM Royal Dutch Airlines. Hlavným letiskom v Neapole je letisko Capodichino.

Ďalšie mestá
Sardínia

Taliansky ostrov Sardínia ohuruje cestovateľov svojou veľkosťou a divokou, panensky nedotknutou prírodou. Hory ponúkajúce úžasné možnosti na turistiku, mystické starobylé stavby (nuragy), pobrežné jaskyne, pláže s tým najbelším pieskom a zafírovým morom – Sardínia miestami pripomína skôr exotický Karibik ako klasické Stredomorie.

Už len čerešničkou na torte je fenomenálna gastronómia, ktorej kraľuje čertovsky chutné víno a čerstvé dary mora. Sardíniu si skrátka zamilujete okamžite, bez ďalšieho zbytočného premýšľania.

Hlavným mestom Sardínie je mesto Cagliari, najobľúbenejším letoviskom je však mestečko Alghero.

Je veľmi obľúbená aj medzi našincami. Lacné letenky na Sardíniu najčastejšie kúpite už z Bratislavy, odkiaľ lieta letecká spoločnosť Ryanair. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne dve hodiny. Lacné letenky na Sardíniu kúpite aj z Viedne, Budapešti a Prahy. Lety sú zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma.

Lety na Sardíniu prevádzkujú obvykle letecké spoločnosti: Alitalia, Lufthansa a Swiss International Air Lines. Z našich končín sa na Sardíniu najčastejšie lieta na letisko Fertilia v Alghero, prípadne na letisko Elmas v Cagliari.

Sicília

Sicília je oveľa viac než len miesto spájané so vznikom mafie. Goethe kedysi povedal, že Sicília je kľúčom ku všetkému. A naozaj, v minulosti sa tu vystriedalo obrovské množstvo kultúr, ktoré si na čas podmanili túto bránu k Afrike a prechod medzi východom a západom.

Gréci, Rimania, Byzantínci, Arabi, Nomádi... Všetci dobyvatelia túžili vládnuť tejto večnej križovatke Stredomoria. Dnes Sicília láka najmä cestovateľov, ktorých tu ohromuje jej kultúrne bohatstvo a dychvyrážajúca prírodná rozmanitosť v podobe impozantných sopiek, rušného Palerma, antických ruín Syrakúz či vulkanických Lipárskych ostrovov.

K tomu pridajte jednu z najlepších svetových kuchýň, kde paradajky pripomínajú sopečnú lávu a syr ricotta sneh na vrchole sopky Etna. Sicília je ostrov, ktorý jednoducho musíte zažiť!

Ostrov je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov, ktorí tu radi trávia svoje letné dovolenky. Lacné letenky na Sicíliu najčastejšie kúpite z Viedne a Budapešti, odkiaľ lieta spoločnosť Wizz Air na sicílske letisko Catania na východnej strane ostrova. Linka z Bratislavy do Trapani boli zrušená.

Priemerná dĺžka priameho letu sú približne dve hodiny a pätnásť minút bez prestupu. Akciové letenky a priamy let z Budapešti ponúka i spoločnosť Ryanair. Táto lieta na letisko Palermo na západnej strane ostrova.

Z Viedne prevádzkuje priame lety na letisko Catania aj letecká spoločnosť Eurowings. Pomerne lacné letenky do hlavného mesta Palermo môžete nájsť u spoločnosti Alitalia, ktorá tam lieta z Prahy zvyčajne s jedným prestupom.

S prestupom môžete letieť na Sicíliu už aj s odletom z Košíc. Lety z Košíc prevádzkuje spoločnosť Turkish Airlines s príletom na letisko Catania.

Palermo

Sicília je oveľa viac než len miesto spájané so vznikom mafie. Goethe kedysi povedal, že Sicília je kľúčom ku všetkému. A naozaj, v minulosti sa tu vystriedalo obrovské množstvo kultúr, ktoré si na čas podmanili túto bránu k Afrike a prechod medzi východom a západom. Gréci, Rimania, Byzantínci, Arabi, Nomádi... Všetci dobyvatelia túžili vládnuť tejto večnej križovatke Stredomoria.

Dnes Sicília láka najmä cestovateľov, ktorých tu ohromuje jej kultúrne bohatstvo a dychvyrážajúca prírodná rozmanitosť v podobe impozantných sopiek, rušného Palerma, antických ruín Syrakúz či vulkanických Lipárskych ostrovov. K tomu pridajte jednu z najlepších svetových kuchýň, kde paradajky pripomínajú sopečnú lávu a syr ricotta sneh na vrchole sopky Etna. Sicília je ostrov, ktorý jednoducho musíte zažiť! Palermo je popri Katánii jedným z dvoch hlavných vstupných miest na Sicílii a v podstate je jediným veľkomestom tohto ostrova.

Hovorí sa, že kto nebol v Palerme, akoby na Sicílii ani nebol. Toto mesto má totiž ducha a atmosféru a bola by rozhodne škoda ho z cestovných plánov vynechať. Palermo nie je klasickou masovou turistickou destináciou, dalo by sa dokonca povedať, že veľa turistov už len pri vyslovení mena mesta má rešpekt. Hoci za vlády Normanov patrilo Palermo k najkrajším mestám v Európe, dnes tu nečakajte žiadne naleštené mestské scenérie.

Do Palerma môžete prísť loďou, lietadlom alebo autom. Nech už dorazíte z ktorejkoľvek svetovej strany, vždy vám to budete pripomínať jedno veľké trhovisko. Samotná prehliadka centra mesta vám zaberie jeden až dva dni, záleží, ako starostlivo sa chcete venovať jednotlivým pamiatkam. Kto chce vyraziť aj za hranice mesta, môže tu zostať napríklad aj týždeň a rozhodne sa nudiť nebude. Ostrov Sicília je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov, ktorí tu radi trávia svoje letné dovolenky.

Lacné letenky na Sicíliu najčastejšie kúpite z Viedne či Budapešti. Z Viedne sa viete dopraviť priamo do Palerma vďaka leteckej spoločnosti Austrian Airlines. Priemerná dĺžka letu sú približne dve hodiny a pätnásť minút bez prestupu. Akciové letenky a priamy let z Budapešti ponúka aj spoločnosť Ryanair. Táto lieta takisto na letisko v Palerme. Pomerne lacné letenky do hlavného mesta Palermo môžete nájsť u spoločnosti Alitalia, ktorá tam lieta z Prahy zvyčajne s jedným prestupom. S prestupom môžete letieť na Sicíliu už aj s odletom z Košíc. Lety z Košíc prevádzkuje spoločnosť Turkish Airlines s príletom na letisko Catania.

Alghero

Italský ostrov Sardinie, Vás podplatí svou velikostí a divokou, panensky nedotčenou přírodou. Hory nabízející úžasné možnosti na turistiku, mystické starobylé stavby (nuragy), pobřežní jeskyně, pláže s tím nejbělejším pískem a safírovým mořem – Sardinie místy připomíná spíše exotický Karibik než klasické Středomoří. Už jen třešničkou na dortu je fenomenální gastronomie, které kraluje zatraceně chutné víno a čerstvé dary moře. Sardinii si zkrátka zamilujete okamžitě bez dalšího zbytečného přemýšlení.

Sardinský Alghero se často nazývá také Malá Barcelona – katalánský vliv je zde cítit na každém kroku. Alghero se proto přezdívá "Barcelonetta" - "Malá Barcelona" - město má katalánský vzhled i ducha a místní obyvatelé mluví katalánsky. I keramické tabulky s názvy ulic jsou psány dvojjazyčně. Po dobytí města Aragonci v roce 1354 sem totiž přesídlili celé kolonie Katalánců, kteří se zde již natrvalo usadili. Připluli z katalánské metropole Barcelony, která je od Alghera vzdušnou čarou vzdálená jen zhruba 500 km.

Atmosféra v Algheru, krásném historickém městě ležícím na severozápadním pobřeží Sardinie, je od ostatních míst na ostrově odlišná. Je to město světla: snad nikde jinde nesvítí domy a slunce tak zářivě a jasně jako zde. Avšak do historických úzkých uliček, plných vyčnívajících balkonů ozdobených květinami a často ověšených voňavým prádlem, si slunce cestu hledá jen těžko. A i přes velký cestovní ruch v Algheru panuje příjemná a klidná atmosféra. Vane tu vlahý mořský vzduch a odevšad lze slyšet šum moře.

Sláva Alghera je spjata s mořem a dlouhými bílými plážemi s jemným pískem. Město si snad ani nelze představit bez siluety skalnatého mysu Capo Caccia, který se zvedá z moře za zálivem Porto Conte. Nad výhledy z trasy vedoucí z Alghera tohoto mysu budete doslova tajit dech.

Sardinie Je velmi oblíbená i mezi Čechy. Levné letenky do Alghera nejčastěji rezervujete z Prahy, odkud létá přímo letecká společnost Ryanair. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně dvě hodiny. Levné letenky na Sardinii koupíte i z Prahy a Vídně. Lety jsou obvykle s jedním přestupem, případně dvěma. Lety na Sardinii provozují obvykle letecké společnosti Alitalia, Lufthansa a Swiss International Air Lines. Z našich končin se na Sardinii nejčastěji létá na letiště Fertilia v Algheru, případně na letiště Elmas v Cagliari.

Catania

Sicília je oveľa viac než len miesto spájané so vznikom mafie. Goethe kedysi povedal, že Sicília je kľúčom ku všetkému. A naozaj, v minulosti sa tu vystriedalo obrovské množstvo kultúr, ktoré si na čas podmanili túto bránu k Afrike a prechod medzi východom a západom. Gréci, Rimania, Byzantínci, Arabi, Nomádi...

Všetci dobyvatelia túžili vládnuť tejto večnej križovatke Stredomoria. Dnes Sicília láka najmä cestovateľov, ktorých tu ohromuje jej kultúrne bohatstvo a dychvyrážajúca prírodná rozmanitosť v podobe impozantných sopiek, rušného Palerma, antických ruín Syrakúz či vulkanických Lipárskych ostrovov. K tomu pridajte jednu z najlepších svetových kuchýň, kde paradajky pripomínajú sopečnú lávu a syr ricotta sneh na vrchole sopky Etna.

Sicília je ostrov, ktorý jednoducho musíte zažiť! Catania je podľa počtu obyvateľov druhým najväčším mestom Sicílie. V meste žije viac ako tristo tisíc ľudí! Leží na východnom pobreží ostrova pod večne dymiacej Etne. Založenie mesta sa datuje do roku 730 pred n. l., vtedy sa prezývalo Katane a jeho zakladatelia boli Gréci. Od roku 263 pred n.l. Tu boli Rimania.

O jeho rozkvet sa v období stredoveku najviac zaslúžili Aragonci a Bourbonovci. Každá doba niečo po sebe zanechala a tak dnes môže Catanie ponúknuť rad veľkolepých pamiatok. Z doby po založení mesta je to predovšetkým grécke divadlo. Na jeho základoch bolo postavené rímske divadlo pre 7000 divákov. Rimania tu postavili aj veľký amfiteáter, ktorý bol až pre 16000 ľudí. V juhozápadnej časti mesta sa nachádza pamiatka o niečo mladšia, hrad Castello Ursino, postavený v 13. storočí.

Ostrov Sicília je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov, ktorí tu radi trávia svoje letné dovolenky. Lacné letenky na Sicíliu najčastejšie kúpite z Viedne či Budapešti. Z Viedne sa viete dopraviť priamo do Catanie vďaka leteckej spoločnosti Wizz Air. Priemerná dĺžka letu sú približne dve hodiny a pätnásť minút bez prestupu. Akciové letenky a priamy let ponúka Wizz Air aj z Budapešti. Do Catanie sa viete dopraviť aj s jedným prestupom vďaka aerolinkám Eurowings či Air Malta.

Cagliari

Taliansky ostrov, Sardínia, ohuruje cestovateľov svojou veľkosťou a divokou, panensky nedotknutou prírodou. Hory ponúkajúce úžasné možnosti na turistiku, mystické starobylé stavby (nuragy), pobrežné jaskyne, pláže s tým najbelším pieskom a zafírovým morom – Sardínia miestami pripomína skôr exotický Karibik ako klasické Stredomorie.

Cagliari, s výhľadom na zátoku anjelov teda po taliansky Golfo degli Angeli, je starobylé mesto založené fenickými obchodníkmi. Je centrom politického, ekonomického, turistického a kultúrneho života Sardínie. Rozkladá sa na siedmich kopcoch: Castello, Colle San Michele, Colle di Bonaria, Monte Urpín, Monte Claro, Tuvu Mannu a Tuvixeddu. Cagliari v sebe nesie dlhé historické dedičstvo, ktoré sa premieta na miestnej architektúre.

V meste uvidíte stredoveké veže, barokové kostoly alebo architektúru s prvkami španielskej gotiky a talianskej secesie či neoklasicistická arkády. Mesto obohnané impozantnými hradbami, nad ktorým sa týčia starobylé veže, sa pýši najväčším a najvýznamnejším fenickým pohrebiskom v stredomorí "Tuvixeddu". V centre mesta je možné navštíviť starovekú Katedrálu Panny Márie a Baziliku Bonaria, obe patria medzi najvýznamnejšie pamiatky.

Sardínia je mimoriadne obľúbená aj medzi Slovákmi. Lacné letenky do Cagliari najčastejšie rezervujete z Viedne alebo Budapešti. Z Viedne sa dostanete do Cagliari bez prestupu s leteckou spoločnosťou Austrian Airlines. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne dve hodiny. Lacné letenky na Sardíniu kúpite aj z Bratislavy – Ryanair lieta do Alghera. S jedným prestupom sa do Cagliari dostanete aerolinkami Lufthansa, Alitalia či KLM. Letisko v Cagliari sa volá Elmas.

Pisa

Keď sa povie Pisa, každý si predstaví šikmú vežu na námestí Zázrakov - Campo dei Miracoli. Okrem nej tu ale stojí napríklad aj baptistérium, dóm a Camposanto, čo je stredoveký cintorín. Za návštevu stojí aj univerzitná botanická záhrada, ktorá tu vznikla ešte v polovici 16. storočia ako prvá v Európe.

Odporúčame vidieť aj malé námestie Piazza dei Cavalieri, lemované stredovekými domami. Svoj veľký význam malo hlavne v stredoveku a v období renesancie. Významnými stavbami na tomto námestí sú Palazzo della Carovana, Palazzo dell'Orologio a Palazzo dei Dodic – taká zaujímavosť - verejnosti sú väčšinou neprístupné, takže ich krásu možno obdivovať len zvonka.

Mestom preteká rieka Arno, ktorej brehy sú v centre mesta spevnené nábrežím ideálnym k romantickej prechádzke. Prejdite sa po nábrežiach Lungarno Medicea, Lungarno Pacinotti, Lungarno Galilei alebo Lungarno Gambacorti, kde nájdete zaujímavé kostolíky, čarovné priľahlé námestia s množstvom obchodíkov alebo múzeá. Pre osvieženie si v letných sparných dňoch zájdite z Pisy k moru - Marina di Pisa s príjemnými plážami je od mesta vzdialená necelých 15 km!

Najkrajšie mestá Toskánska: Sienna a jej ohromujúca katedrála, opevnené mesto Lucca, západy slnka v Apuánskych Alpách, gastronomické nebo Florencie, napokon malebné kopcovité mestečká Montalcino a Montepulciano známe svojim legendárnym vínom.

Pisa je obľúbená destinácia aj medzi Slovákmi. Lacné letenky do Pisy najčastejšie rezervujete z Viedne alebo Budapešti. Ideálne letecké spojenie bez prestupu z Viedne zabezpečuje spoločnosť Laudamotion (Ryanair) a z Budapešti opäť Ryanair. Priemerná dĺžka priameho letu je hodina a tridsať minút. Lacné letenky do Pisy kúpite aj s jedným prestupom s aerolinkami Austrian, Lufthansa či Alitalia.

Brindisi

Ak sa rok chcete vybrať na dovolenku a milujete juh Talianska, jednou z mnohých možností je mestečko Brindisi. Medzi turistami je známe skôr ako prestupné prístavné mesto, no v skutočnosti však toho ponúka mnoho a vo vzduchu možno cítiť jeho dôležitú historiiu.

Prístavné mesto obmývané Jadranským morom za sebou ťahá dosť dôležitú a spletitú históriu. Hovorí sa, že mesto Brindisi založil bájny hrdina Diomedes, potom ho okupovali kolonisti z Grécka, ale len do tej doby, než si ho podmanili Rimania. Neskôr sa dostalo aj do rúk Byzantskej ríše. Na chvíľu ho mali aj Benátčania, Španieli, Francúzi i Rakúšania. Mesto je známe aj tým, že tadiaľ prechádzala Krížová výprava alebo že sa tu vylodila slávna Kleopatra, keď prišla navštíviť Caesara.

V prístavnom meste Brindisi končila aj jedna z prvých "diaľnic na svete" - Via Appia, ktorá začínala za mestskými hradbami Ríma a viedla do 195 kilometrov vzdialeného mesta Capua v Kampánii, kde sa napojila na ďalšiu cestu Via Latina.

Neskôr bola predĺžená až do prístavu Brindisi, kde dnes môžete zhliadnuť povestný stĺp Colonne Romane – kde Via Appia končila. Miestny prístav bol v minulosti oveľa dôležitejší než je teraz - predstavoval hlavné obchodnú tepnu. Dnes v ňom najčastejšie prestupujú turisti na trajekty mieriace do Grécka.

Mesto je priam stvorené pre dlhé prechádzky. Počas nich môžete obdivovať kostoly, chrámy, fontány a najrôznejšie monumenty. Ako prvý vás privíta Aragónsky hrad, potom aj hrad Castello Svevo, ktorý bol domovom pre mnohých panovníkov. Za návštevu rozhodne stojí aj chránený prírodný park Torre Guaceto, ktorý leží 15 kilometrov severne od Brindisi. Čaká tam na vás nádherná nedotknutá príroda.

Brindisi nie je v našich končinách príliš známou lokalitou. Avšak nová linka leteckej spoločnosti Laudamotion (Ryanair) otvorila nové možnosti aj Slovákom, ktorý môžu na juh Talianska lietať bez prestupu z Viedne. Lacné letenky do Brindisi teda najčastejšie rezervujete z Viedne, prípadne z Budapešti, odkiaľ lieta Alitalia s jedným prestupom.

Ischia

Ischia. Nádherný vulkanický ostrov ležiaci v Neapolskom zálive, približne 30 kilometrov od talianskej pevniny. Sen všetkých milovníkov kúpeľov a ostrovnej dovolenky v Stredozemnom mori vzdialený len pár hodín cesty lietadlom z našich končín.

Nás očarilo príjemné stredomorské podnebie, celoročne zelená bujná vegetácia, liečivé účinky tunajších termálnych a minerálnych vôd, priezračne čisté more aj ústretovosť a príjemnosť miestnych ľudí Povrch Ischie je prevažne hornatý (najvyššia hora Epomeo 789 m.n.m.) a nachádza sa tu nespočetné množstvo pozostatkov vulkánov.

Ostrov je dlhý 10 km a široký 7 km, aj napriek tomu je druhým najväčším ostrovom Neapolského zálivu. Legenda hovorí, že sám Jupiter vo vojne s kyklopmi hodil lávovú horu proti vodcovi kyklopov obrovi Tyfon a pritisol ho tak k morskému dnu. Tyfonov vzdor bol márny, avšak ako sa tak zúril, jeho horúce slzy umožnili vzniknúť ostrovnom termálnym prameňom.

Sopečný pôvod ostrova sa prejavuje v mnohých formách – prírodné horúce pary, prírodné sauny a horúce piesky. Na ostrove sa nachádza cez 100 minerálnych prameňov s teplotou do 40°C. Špecialitou pre dovolenkárov sú najmä bahenné zábaly z vulkanickej hliny, ktorá zreje 8 mesiacov v nádržiach s minerálnou vodou.

Termálne pramene sú využívané na liečenie reumatických a gynekologických ochorení, bronchitídy, astmy, kožných chorôb. Vhodné sú tiež k rehabilitácii. Na ostrove pramení viac ako 150 liečivých prameňov, cenených už v časoch starých Grékov, ktorí ostrov kedysi osídlili. Dodnes sú využívané priamo na terapeutické účely v kúpeľoch, hoteloch či pod holým nebom v termálnych parkoch, ktoré sú skutočnou pýchou ostrova, ale aj na výrobu kozmetiky či na vykurovanie domov.

Hľadáte lacné letenky na Ischiu? Štandardne sa lieta do neďalekého Neapolu, ktorý sa nachádza na talianskej pevnine. Buď z Viedne alebo Budapešti. Z letiska ste potom dopravení na ostrov trajektom (90 minút) alebo rýchloloďou (50-60 minút), ktorý je vždy v cene zájazdu. Z prístavu vás už odvezie transfer do daných ubytovacích kapacít, ktorý je takisto samozrejmosťou v rámci dovolenky cez cestovnú kanceláriu. Z Viedne sa dostanete do Neapolu bez prestupu s leteckou spoločnosťou Easyjet alebo Austrian Airlines.

Priemerná dĺžka priameho letu je približne hodina a štyridsaťpäť minút. Lacné letenky do Neapolu kúpite aj z Budapešti – Ryanair lieta priamo do Neapolu. S jedným prestupom sa do Neapolu dostanete aerolinkami Austrian, SWISS, Lufthansa či Alitalia.

Janov

Najväčší morský prístav Talianska je plný protikladov. Dotýka sa vznešenosti i biedy, šumivého svetla i hlbokého šera. Táto brána k riviére v sebe nesie architektonické dedičstvo, rozprávajúc o svojej bývalej sláve. Najjasnejšia janovská republika, známa i ako Ligúrska republika, vládla v 12. a 13. storočí stredomorským vlnám a história tu naplno dýcha v bludisku krútiacich sa úzkych uličiek (caruggi) starého mesta. Janov, hlavné mesto regiónu Ligúria, je najzápadnejším pobrežným mestom krajiny.

Geografia mu dožičila osobitý tvar – prvé prúdy Apenínskych hôr siahajúce na sever a Stredomoria na juh, primäli mesto rozšíriť sa pozdĺž pobrežia do takej miery, že preteká tridsaťdva kilometrov z východu na západ, ale iba deväť zo severu na juh.

Úzke uličky a historické pozadie. Janov sa cez deň premieňa na uponáhľaný dopravný uzol, kde sa medzi sebou predbiehajú motocykly s autami prevažne malých rozmerov, keďže parkovanie je v Taliansku permanentným problémom. Doprava tu funguje celkom svižne, i keď trochu chaoticky, autobusy sa šplhajú po strmom povrchu mesta, ľudia striedavo naskakujú a vyskakujú na zastávkach, postavených pomerne husto pri sebe.

Lacné letenky do Janova viete rezervovať z Viedne, Budapešti i Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno letieť so spoločnosťami Austrian Airlines, Air Dolomiti, Lufthansa, Alitalia či KLM.

Florencia

Mesto Florencia je pýchou Talianska a každoročnou cieľovou destináciou tisícok turistov. Má viac ako 380 000 obyvateľov a asi trojnásobok kusov renesančného umenia. Je i rodiskom svetovo uznávaných módnych značiek (vrátane Gucci a Ferragamo). Len na krok z mesta sa ocitnete v obklopení veľkolepej prírodnej krásy, posypanej toskánskymi hradmi, olivovými hájmi a starými vilami, ktoré čakajú na preskúmanie. Od starobylého mestečka Arezzo (na ktorého námestí Piazza Grande sa natáčal obľúbený film od Roberta Benigniho – Život je krásny), až po dedinu Montalcino, známu svojím lahodným vínom.

Po čase strávenom vo Florencii si domov zrejme budete túžiť priniesť viac ako len spomienky. Jedna z najväčších nákupných destinácií sveta sa môže pochváliť remeselným dedičstvom, ktorého korene siahajú do obdobia stredoveku. A okrem iného ponúka úžasnú príležitosť, ako spoznať región Toskánska.

Lacné letenky do Florencie viete rezervovať z Viedne, Budapešti i Prahy. Priamy let zabezpečuje letecká spoločnosť Austrian Airlines a Vueling. Trvá hodinu a pol. S jedným prestupom možno do Florencie cestovať spoločnosťami SWISS, Alitalia či Brussels Airlines.

Bari

Bari je hlavné mesto provincie Bari a turisticky obľúbeného regiónu Apúlia v Taliansku. Nájdete ho na pobreží Jadranského mora v južnom Taliansku a ide o veľmi významné mesto, nakoľko ho považujú za druhé ekonomické centrum južného Talianska.

Bari je typickým príkladom oblasti, o ktorej sa často hovorí, ale nikto o nej poriadne nič nevie. Pritom je to mesto, a vlastne aj celá provincia, s obrovským duchom a ideálnym miestom pre útek z každodennej rutiny. Bari je známe tým, že je prakticky jedno, kedy tam prídete; dáždnik môžete nechať doma.

Hovorí sa, že oblasť Apulia má jedny z najkrajších pláží Talianska vôbec. Bari je však známa napríklad aj obrovskými jaskyňami alebo dedinkou Alberobello, ktorá vás uchváti svojim unikátnym architektonickým zjavom - nájdete tu kamenné domčeky so špicatými strechami.

Lacné letenky do Bari viete rezervovať aj z našich končín. Priamy let do Bari zabezpečuje nízkonákladové spoločnosti ako Ryanair a Wizz Air. Komfortne a lacno môžete letieť vďaka nim z Viedne, Budapešti i Krakova.

Perugia

Perugia je hlavné mesto talianskeho regiónu Umbria a je plné historických pamiatok. Talianske mesto Perugia je popri Siene najvýznamnejšie mesto ležiace medzi Florenciou a Rímom. Vedeli ste, že do jeho centra takmer nesmú žiadne motorové vozidlá? A takisto je tu množstvo nekonečných úžasných výhľadov.

Perugia bola vo svojej dávnej minulosti jedným z dvanástich etruských miest. Ovládaná bola aj starými Rimanmi a najväčší rozkvet zažila v 14. a 15. storočí. Dnes v ňom žije cez 150 000 obyvateľov.

Kedysi patrila umelcom, dnes patrí študentom. Sídlo tu má univerzita pre cudzincov, ktorá mesto Perugia preslávila po celom svete. A nie je jediná, ktorá v meste sídli. V Perugii je preto vďaka študentom príjemne živo. Konajú sa tu tiež mnohé kultúrne podujatia, jednou z tých najvyhlásenejších je každoročný júlový festival Umbria Jazz.

Lacné letenky do Perugie viete rezervovať z Viedne, Budapešti i Prahy. Priame letecké spojenie z Viedne spustili aerolinky Lauda v roku 2020.

Rimini

Rimini je medzi Talianmi pravdepodobne najobľúbenejšie prímorské stredisko Jadranskej riviéry. Aj vďaka takmer 20 km dlhých piesočných pláží dostalo Rimini pomenovanie Slnečná riviéra.

Do Rimini sa chodí za oddychom a za slnkom, ktorého je dosť aj na jeseň. Navyše sú vtedy pláže už menej obsadené turistami a tak zostávajú viac otvorené a krásne len pre vás.

Rimini je turistické centrum, které súčasne patrí k tým najrušnejším európskym rekreačným destináciam. V meste žije približne 140 000 ľudí a v lete tento počet rapídne stúpa nahor vďaka veľkému záujmu turistov zo Strednej Európy.

Navyše, Rimini je len kúsok od talianskej Bologne či Benátok. Stačí sadnúť na vlak či autobus a za hodinku ste tam.

Užitočné info o Taliansku

1️⃣ Aké cestovné doklady potrebujem do Talianska?

Pri cestách do Talianska, ktoré neprekračujú 90 dní, vám stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Aké je počasie v Taliansku?

Podnebie Talianska je veľmi rozmanité. Severnú časť ovplyvňujú Alpy. Podnebie je vysokohorské s teplotami, ktoré v zime klesajú výrazne pod bod mrazu. Postupne prechádza do mierneho, kontinentálneho až po subtropické stredomorské podnebie na juhu krajiny.

Južný výbežok polostrova vybieha do Stredozemného mora a takmer dosahuje úroveň afrického kontinentu. Z Afriky prichádza suchý a horúci vzduch s teplotami, ktoré sa v lete šplhajú až k 40ºC. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou dennou teplotou 30ºC.

Aké sú ceny v Taliansku? Je Taliansko drahšie ako Slovensko?

Národným platidlom je, rovnako ako na Slovensku, euro. Ceny v Taliansku sú o niečo vyššie ako na Slovensku.

Vo veľkých obchodných reťazcoch však nakúpite lacnejšie (a kvalitnejšie) ako u nás. Je tu pomerne husto zastúpená sieť lacných supermarketov ako Coop, Lidl a Penny Market.

Hľadáte lacné ubytovanie v Taliansku? Cena ubytovania sa samozrejme odvíja od toho, či chcete bývať v 4-5* hoteli, alebo vám bude stačiť ubytovanie v skromnejšom apartmáne či hoteli s menej hviezdičkami. Slnečné Taliansko je vyhľadávanou destináciou nielen pre letnú, ale aj zimnú dovolenku.

Ubytovanie v apartmánoch v talianskych zimných strediskách, alebo rekreačné domy a vily v prímorských letoviskách, sú častou voľbou dovolenky mnohých turistov. Vybrať si však môžete aj luxusné hotely či apartmány za veľmi dostupné ceny. Ubytovanie si viete porovnať aj priamo cez Pelikan.sk, počas hlavnej sezóny viete rezervovať ubytovanie na jednu noc od 10 eur.

Aký je aktuálny čas v Taliansku?

V Taliansku je rovnaký čas ako na Slovensku, sme totiž v rovnakom časovom pásme.

Letecké štatistiky o Taliansku

  • Nemáte radi prestupy? Priamo do Talianska si môžete zaletieť napríklad aj z miest ako Viedeň, Praha, Krakov, Budapešť, Wroclaw.

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Talianska za posledný týždeň stála iba 20,00 €?

  • Ak ste sa rozhodli cestovať do Talianska, odporúčame vám navštíviť mestá ako Rím, Miláno, Benátky, Neapol, Palermo.

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk v Taliansku je: 24.

Tipy čo treba vidieť v Taliansku

10 zaujímavostí o Taliansku

1
Do najznámejšej fontány v Ríme - fontány di Trevi - nahádžu turisti denne približne 3000 eur. Peniaze sú na konci dňa z fontány vyzbierané a idú na charitu
2
V Taliansku sa nachádzajú jediné tri aktívne sopky v Európe – Etna, Stromboli a Vezuv
3
Rozprávka Pinocchio bola prvýkrát publikovaná v talianskych novinách
4
Názov Taliansko pochádza z gréckeho slova Italos
5
Taliansko je najväčším exportérom vín na svete
6
Taliansko je štátom iba 153 rokov
7
Pizza bola prvýkrát upečená v Neapole v roku 1860
8
Cestoviny ako potravina sa v Taliansku využívajú už od 4. storočia p.n.l.
9
Taliansko je štvrtou najnavštevovanejšou krajinou na svete
10
Ročne vypijú Taliani 14 biliónov šálok espressa. Každý Talian spotrebuje za rok 3,7 kilogramu kávy