Skip to main content

Lacné letenky USA

Akciové letenky do Usa

USA

Hľadáte lacné letenky do Ameriky? Chcete zažiť New York, Chicago, Miami, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas alebo Washington? Rezervujte lacno a rýchlo cez Pelikan.sk. Máme pre vás tipy na ubytovanie v hoteli, apartmáne, prenájom auta či cestovného poistenia do USA.

Viac Zobraziť menej

USA (Amerika)

New York

New York je jedno z najväčších a najnavštevovanejších miest sveta. Epicentrum moderného svetového umenia, hlavné mesto výhodných nákupov a gastronomické nebo. Má neobyčajnú atmosféru dvadsaťštyri hodín denne. Možno aj preto si vyslúžilo prezývku: Mesto, ktoré nikdy nespí.

New York je kozmopolitný, hlučný a plný mrakodrapov. Rozprestiera sa v ústí rieky Hudson a tvorí ho 5 mestských štvrtí: veľkolepý Manhattan, ľudnatý Brooklyn, rôznorodý Queens, chudobnejší Bronx a zabudnutý Staten Island.

Je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do New Yorku najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka letu je približne desať hodín zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do New Yorku pre Slovákov prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne.

Slováci najčastejšie lietajú do New Yorku spoločnosťami Air France, American Airlines, British Airways, Lufthansa, Swiss International Air Lines a United Airlines. Z našich končín sa do New Yorku najčastejšie lieta na letisko JFK, prípadne na letisko Newark International Airport a napokona aj na LaGuardia.

Chicago

Chicago, známe aj pod prezývkami Veterné mesto či Druhé mesto, nikdy nehralo druhé husle. Je jedným z najvplyvnejších miest sveta, z ktorého vzišlo množstvo vynálezov a slávnych osobností.

Chicago, ako ho poznáme dnes, sformoval požiar, ktorý v roku 1871 zničil tretinu mesta. Chicago však povstalo z popola, ktorý nahradili prvé mrakodrapy planéty. Metropola neďaleko Michiganského jazera diktuje dodnes trendy v architektúre, umení a kulinárstve.

S mrakodrapovým centrom mesta Loop, 109 múzeami a 267 michelinskými reštauráciami je Chicago svetovým lídrom, ktorý ročne ohuruje milióny návštevníkov.

Chicago čoraz viac objavujú aj Slováci. Lacné letenky do Chicaga najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Dĺžka priameho letu je 10 a pol hodiny. Priamy let do Chicaga prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne. Lacné lety však budú zvyčajne s jedným, prípadne dvoma prestupmi.

Slováci najčastejšie lietajú do Chicaga spoločnosťami Air Berlin, Air France, United Airlines a Lufthansa. So spoločnosťou Turkish Airlines môžete letieť do Chicaga aj z Košíc. Z našich končín sa do Chicaga najčastejšie lieta na letisko O'Hare International Airport, ktoré je vzdialené 27 km od mesta. Po menej na letisko Midway International Airport, ktoré je vzdialené 16 km od mesta.

Miami

Miami sa nachádza na juhovýchodnom cípe štátu Florida v USA. Preslávené biele pláže Miami Beach a vody zaplnené jachtami v zálive Biscayne Bay sú priam stvorené na ideálny oddych.

Luxusná časť South Beach ohromuje štýlovými Art Deco budovami a tými najtrendovejšími klubmi Severnej Ameriky. Hovorí sa, že toto miesto je skvelé na pozorovanie hviezd, hoci tentokrát ich treba hľadať v kluboch a nie na oblohe.

Historické budovy vo vzdialenejšom Coral Gables či skvelé nákupné centrá v Coconut Grove, v tomto meste si prídu na svoje úplne všetci. Miami, vzdialené od Kuby vzdušnou čiarou len 531 kilometrov, pulzuje dynamickou kubánskou atmosférou. Obchody s cigarami a kávou na Calle Ocho v Little Havana a všadeprítomná čierna fazuľa jasne demonštrujú, prečo sa toto mesto nazýva aj „Hlavné mesto Latinskej Ameriky.“

Miami začínajú pomaly objavovať aj našinci. Lacné letenky do Miami najčastejšie kúpite z Prahy a Budapešti. Akciové letenky však môžete nájsť aj z Viedne. Dĺžka letu je minimálne trinásť hodín, zvyčajne však bude let podstatne dlhší. Bežný je jeden alebo dva prestupy, často v New Yorku.

Priamy let do Miami prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne a trvá priemerne jedenásť hodín. Slováci najčastejšie lietajú do Miami spoločnosťami Lufthansa, Brussels Airlines, Air France, United Airlines, Swiss International Air Lines, a Turkish Airlines. Z Európy sa do Miami najčastejšie lieta na letisko Miami International Airport (MIA).

Los Angeles

Los Angeles je najväčším mestom Kalifornie a po New Yorku druhým najväčším mestom USA. Metropola známa aj ako mesto anjelov už vyše storočie diktuje trendy svetovému šoubiznisu. Aj vďaka krásnemu počasiu tu našlo domov množstvo celebrít, ktoré pri troche šťastia môžete stretnúť v baroch na Sunset Boulevard.

Samotné Los Angeles City má 4 milióny obyvateľov a je tvorené mnohými mestskými časťami. Najslávnejšími sú Hollywood, Downtown Los Angeles či Brentwood.

Avšak, keď sa hovorí o Los Angeles, častokrát sa tým rozumie celý mestský konglomerát ‘Los Angeles County‘ rozpínajúci sa v okruhu vyše 100 kilometrov od centra Los Angeles. Konglomerát má okolo 11 miliónov obyvateľov a skladá sa z vyše 80 miest, z ktorých najznámejšie sú (okrem Los Angeles City): Beverly Hills či West Hollywood.

Pod konglomerát spadajú aj slávne Malibu, Long Beach a Santa Monica, ktoré sa pýšia vskutku nádhernými plážami.

Najlacnejšie letenky do Los Angeles zvyčajne kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Lacné letenky však môžete nájsť aj s odletom z Košíc. Priemerná dĺžka letu do Los Angeles je približne od 13 do 17 hodín s jedným prestupom, prípadne dvoma. Dĺžka letu však môže byť výrazne dlhšia v závislosti od individuálnej letenky. Priamy let do Los Angeles prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne a trvá 12 hodín.

Slováci najčastejšie lietajú do Los Angeles spoločnosťami British Airways, Lufthansa, Austrian Airlines, LOT Polish Airlines a Turkish Airlines. Z našich končín sa do Los Angeles lieta na letisko Los Angeles International Airport LAX.

Ďalšie mestá
San Francisco

Nachádza sa na západnom pobreží Spojených štátov, je prepletené kľukatými uličkami a pozemnými lanovkami, ktoré predstavujú jedinú pohyblivú historickú pamiatku v USA. So svojimi takmer 800 000 obyvateľmi patrí medzi najľudnatejšie, ale i najhustejšie obývané mestá v USA.

Americkí obyvatelia sa tu pôvodne usadili približne pred 10 000 rokmi. V roku 1906 otriaslo základmi mesta také silné zemetrasenie, že zničilo jeho takmer tri štvrtiny. Neskôr sa mesto revitalizovalo a v druhej polovici 20. storočia prilákalo veľké množstvo maliarov, spisovateľov, hippies a muzikantov.

V súčasnosti je San Francisco považované za mesto boháčov a dopĺňa tak spolu s Londýnom, Moskvou a New Yorkom rebríček miest s najväčším počtom miliardárov. San Francisco je vďaka svojej polohe dôležitou dopravnou križovatkou a hlavnou námornou centrálou severnej Kalifornie.

Nerovný terén a viac než päťdesiat kopcov. Dôvodom tejto charakteristiky mesta je jeho poloha na zlome San Andreas.

Lacné letenky do San Francisca zvyčajne kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Lacné letenky však môžete nájsť aj s odletom z Košíc. Priemerná dĺžka letu do Los Angeles je približne od 13 do 17 hodín s jedným prestupom, prípadne dvoma. Dĺžka letu však môže byť výrazne dlhšia v závislosti od individuálnej letenky. Priamy let do San Francisca za našich končín neexistuje.

Slováci najčastejšie lietajú do Los Angeles spoločnosťami British Airways, Lufthansa, Austrian Airlines, United Airlines, LOT Polish Airlines a Turkish Airlines. Z našich končín sa do Los Angeles lieta na letisko Los Angeles International Airport LAX. Novinkou je možnosť letieť veľmi lacno aerolinkami LEVEL, avšak letí sa až z Barcelony.

Las Vegas

Pokiaľ vo svojom americkom itinerári vynecháte Las Vegas, rozlúčte sa s najväčšou zábavou, ktorú za Veľkou mlákou môžete zažiť. Samozrejme, keď necháte celú výplatu pri stole s blackjackom tak to možno až taká zábava nebude, ale ak sa budete riadiť pravidlo všetko s mierou, všetko dobre dopadne.

Las Vegas ponúka všetky poklady sveta - nespútanú radosť z gamblerstva, luxusné hotely za babku, značkové outlety, svetové koncerty a show, fantastické kulinárske dobroty, adrenalínové zážitky a je to skutočne len na skok ku krásnym prírodným pokladom. Za nás je to miesto, ktoré by jednoznačne nemalo chýbať na vašom cestovateľskom zozname.

Las Vegas je čoraz viac obľúbenou destináciou aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Las Vegas, ale aj celej Kalifornie najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka letu je približne pätnásť hodín zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma.

Priamy let do Las Vegas Francisca z našich končín neexistuje. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Las Vegas so spoločnosťami Austrian Airlines, Air Canada, United Airlines, American Airlines a British Airways. Najlacnejšie letenky sa dajú rezervovať z Prahy či Budapešti s nízkonákladovými aerolinkami Norwegian.

Washington

Washington alebo Washington D.C. je hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia. Ak ste sa teda niekedy pozastavili nad skratkou D.C., ide o pôvodnú verziu – District of Columbia. Svoje meno toto mesto zdedilo po Georgeovi Washingtonovi, vojnovom vodcovi Americkej revolúcie a prvom prezidentovi Spojených štátov.

Nájdete tu množstvo budov verejných inštitúcií a administratívnych centier. Čo tu však budete hľadať márne, sú mrakodrapy. Vo Washingtone je totiž zakázané, aby bola nejaká budova v rámci mesta vyššia ako budova Kapitolu.

Ako si teda spravíte dokonalý deň vo Washingtone? Nasadnite do metra a nechajte sa odviezť do Eastern Marketu, najstaršieho a nepretržite prevádzkovaného trhu s čerstvými potravinami. Ak máte chuť na poriadnu dávku palaciniek, zvoľte si Market Lunch, známy svojimi pohánkovými variáciami s čučoriedkami. Strávte zvyšok svojho nevšedného rána v národnom parku National Hall, nadýchajte sa čerstvého vzduchu. Pokračujte v Národnom múzeu americkej histórie, kde nájdete fascinujúcu exhibíciu amerických prezidentov.

Washington je čoraz viac obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Washingtonu najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka letu je približne dvanásť hodín zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do Washingtonu pre Slovákov prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines (United Airlines) z Viedne.

Slováci najčastejšie lietajú do Washingtonu spoločnosťami Austrian Airlines, KLM, Delta, British Airways, Lufthansa či Air France. Hlavné letisko vo Washingtone sa volá Washington Dulles International Airport.

Philadelphia

Mesto sa nachádza v juhovýchodnej časti štátu Pennsylvania na rieke Delaware, približne 130km juhovýchodne od New Yorku; na tzv. línii zlomu. Oddeľuje Atlantické pobrežné nížiny od náhornej plošiny Piedmont (pozdĺž východného okraja Apalačského pohoria).

Mimochodom, názov mesta pochádza z gréčtiny a znamená bratská láska a mesto tak pomenoval William Penn, zakladateľ provincie Philadelphia.

Vedeli ste? Philadelphia je šiestym najľudnatejším mestom USA a najväčším v štátom Pennsylvanie. Celá oblasť má cez šesť miliónov obyvateľov. Mesto hralo veľmi dôležitú úlohu v histórii USA, okrem iného tam bola spísaná Deklarácia nezávislosti a Ústava Spojených štátov. V rokoch 1790 - 1800 slúžilo ako dočasné hlavné mesto USA (druhé historicky, po New Yorku), než bol dostavaný Washington DC.

V meste sa nachádza množstvo univerzít a vysokých škôl, medzi nimi aj University of Pennsylvania, a tiež rad múzeí a vedeckých inštitúcií - napr. Franklin Institute s pamätníkom Benjamina Franklina, Akadémie prírodných vied a ďalšie.

Ak tu budete, nevynechajte južnú časť mesta a koloniálnu štvrť Society Hill s historickými krivolakými uličkami a stromoradím, kde sa podarilo zachrániť a zreštaurovať viac ako 600 pôvodných víl. Východne od Society Hill leží South Street, známa stará štvrť vyznávačov hnutia hippies s množstvom butikov, kaviarní a barov.

Philadelphia nie je tak obľúbenou destináciou východného pobrežia, ako New York či Washington, no rozhodne má čo ponúknuť. Lacné letenky do Philadelphie najčastejšie rezervujete z Viedne, Budapešti a Prahy.

Výborné priame lety do Philadelphie ponúkajú American Airlines z Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu je deväť a pol hodiny. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Philadelphie aj so spoločnosťami Austrian Airlines, Lufthansa, SWISS, či British Airways.

San Diego

San Diego je druhým najväčším mestom štátu California a šiestym najväčším v USA. Nachádza sa na pobreží Tichého oceánu, na samom juhu štátu California, veľmi blízko hraniciam s Mexikom. Do severne ležiaceho Los Angeles je to odtiaľto asi 180 km, približne dve hodiny jazdy autom po diaľnici.

San Diego je krásne a pokojné mesto na západnom pobreží. My sme pri jeho návšteve nevynechali mestskú štvrť La Jolla na severe mesta a vy by ste nemali tiež. Túlajte sa sa po vrcholkoch pobrežných útesov a sledujte neutíchajúcich pelikánov (našich kamošov ;) a lenivé tulene. Dokonca si môžete požičať kajak a prezrieť si týchto tučných krásavcov naozaj zblízka.

Krátka prechádzka na sever vás potom zavedie k piknikovým stolom, grilom a výhľadom na zátoku La Jolla Cove, ktorá je priamo pod chodníkom. Prostredie je tam naozaj malebné, takže to určite nevynechajte! Jednou z ďalších vecí, ktorú na San Diegu ceníme, je Old Town, ktorý sa celý nesie v mexickom duchu. Architektúra, biznis, reštaurácie, hotely. A Mexiko ochutnáte aj na tanieri, mexická kuchyňa je tu autentická a výborná.

Pláže v okolí sú nádherné a nemôžu im odolať ako turisti, tak aj surferi. Ak chcete mať o zážitok navyše, dopravte sa na Coronado trajektom. Ten premáva každú hodinu medzi prístavným mólom Broadway Pier v prístavisku Embarcadero a prístaviskom Coronado Ferry Landing pri ústí ulice First Street, kde si môžete napríklad v Bikes & Beyond požičať bicykel.

San Diego nie je tak obľúbenou destináciou západného pobrežia, ako Los Angeles, Las Vegas či San Francisco, no je rovnako krásne. Lacné letenky do San Diega najčastejšie rezervujete z Viedne, Budapešti a Prahy. Keďže San Diego je z našich končín pomerne náročne dostupné, väčšinou absolvujete počas cesty jeden či dva prestupy, priamy let do San Diega neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne pätnásť hodín. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do San Diega so spoločnosťami Austrian Airlines, Lufthansa, SWISS, či British Airways.

Seattle

Luxusné hotely, exkluzívne reštaurácie, rozkvitajúce umelecké galérie, či stále živá a zároveň výživná hudobná scéna (i keď zo seba postupne vylúčila grunge) robia Seattle turisticky atraktívnejším, než kedykoľvek predtým. Pod jeho novým leskom však mesto ostáva verné svojmu bývalému ja i zavedeným stereotypom: je miestom, kde sú skrine módnych fajnšmejkrov plné vlny a vetruvzdorného materiálu, kde si hipisáci ulietavajú na broadwayskom The Man.

Je to práve jeho rozpoltenosť notoricky známeho a familiárneho so šokom z nového, ktoré dodávajú Seattlu ten správny šmrnc. Navštívte Seattle, mesto, ktoré vonia kávou a hrá najrôznejšími hudobnými štýlmi. Za čím by ste sa do Seattlu mali vybrať? Keď sa hrejivé lúče dotknú mesta, miestni sa schádzajú okolo parkov a jazier; v ostatné dni si môžete vybrať zo širokej ponuky eklektických múzeí, venovaných kadečomu, od pinballu po rockovú hudbu.

Ak ste dostali chuť na croissant, brioche, feuilletés či iný nadýchaný pekárenský výrobok, namierte si to do obľúbenej La Panier. Na kofeínovú vzpruhu vám odporúčame navštíviť Tin Umbrella Café, Street Bean Espresso či Ghost Alley Espresso. Určite tiež nepremeškajte happy hours drinky (od štvrtej do šiestej večer) v reštaurácii Manolin, ktorá nesie meno po učňovi Hamingwayovho rybára z knihy Starec a more a ktorá sa sama vyznačuje námorníckou atmosférou.

Seattle nie je tak turisticky obľúbenou destináciou západného pobrežia, ako Los Angeles, Las Vegas či San Francisco, no je rovnako krásny. Lacné letenky do Seattle najčastejšie rezervujete z Viedne, Budapešti a Prahy. Keďže Seattle je z našich končín pomerne náročne dostupný, väčšinou absolvujete počas cesty jeden či dva prestupy, priamy let do Seattle od nás neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne pätnásť hodín. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Seattle so spoločnosťami Austrian Airlines, Lufthansa, Air Canada, SWISS, či British Airways a veľmi výhodnou alternatívou sú letenky nízkonákladovej spoločnosti Eurowings.

Boston

Pre niektorých je symbolom hokeja, kde našu krajinu zastupuje hádam náš najvyšší hráč – Zdeno Chára. Pre iných je známejší organizovaním maratónu, ktorý sa v roku 2013 premenil na teroristický útok, no väčšine z nás zrejme prídu na um hodiny dejepisu, kedy nás učili o „Bostonskom pití čaju“, ktoré odštartovalo americkú revolúciu za nezávislosť.

Vitajte v jednom z najčarovnejších miest najmladšieho kontinentu sveta, v Bostone. „Fazuľové mesto“ či „Atény Ameriky“, ako ho niektorí nazývajú, leží v americkom štáte Massachusetts. Bolo založené v roku 1630, puritánmi z Anglicka. Do roku 1755 bolo najväčším mestom Spojených štátov.

Je ekonomickým i kultúrnym centrom. Žije v ňom približne 617 000 obyvateľov, ktorým ponúka množstvo vysokých škôl, nemocníc s vysokou úrovňou či početné kultúrne a profesionálne športové organizácie. Väčšina z nich pracuje v oblasti financií, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a v oblasti služieb.

Boston sa podľa turistov vymyká svojou atmosférou typickému obrazu amerických miest, urbanisticky skôr pripomína európske mesto.

Pittsburgh

Snáď každý, kto pár dní cestoval po východnom pobreží Ameriky, navštívil Washington a Niagarské vodopády. Mesto Pittsburgh leží takmer uprostred medzi týmito destináciami.

Samotné mesto nie je tak extrémne veľké ako New York, alebo preplnené turisticky známymi pamiatkami ako Washington D.C. i tak si však zachováva svoj šarm malého veľkomesta. Centrum je predelené dvoma riekami a ich sútok je priamo v centre mesta, ktoré tvarovo pripomína trojuholník. Nepovie sa mu inak, než Golden Triangle.

Chcete zaujímavosť? Pittsburgh je známy svojím oceliarskym priemyslom, ktorý tu zažíval zlaté časy v prvej polovici 20. storočia. Až do roku 1960 populácia mesta neustále rástla. Mesto bolo ekonomicky stabilné a prosperujúce. V oceliarskom priemysle pracovala viac ako polovica obyvateľov. V roku 1950 žilo v meste vyše 676 000 ľudí. V súčasnej dobe je to asi 300 000 obyvateľov.

Pittsburgh nie je tak obľúbenou destináciou východného pobrežia, ako New York či Washington, no rozhodne má čo ponúknuť. Lacné letenky do Pittsburghu najčastejšie rezervujete z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let do Pittsburghu z našich končín prakticky neexistuje. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Pittsburghu so spoločnosťami Austrian Airlines, American Airlines, Air France, Condor, Delta, KLM či Air Canada. Priemerná dĺžka letu do Pittsburghu je trinásť hodín.

Dallas

Jedno z najrýchlejšie rastúcich miest v USA – Dallas – má čím ďalej tým viac lákadiel pre návštevníkov z celého sveta. Či už kvôli umeniu, športu, histórii alebo nákupom, Dallas by ste mali aspoň raz za život vidieť, zažiť a ochutnať.

Napriek tomu, že Dallas nemá žiadnu ikonickú budovu, ktorú by každý z nás poznal, môže sa pochváliť krásnou panorámou s mrakodrapmi. V meste sa nachádza niekoľko rooftop barov, ale aj platená vyhliadka. Dallas je tiež o krásnej botanickej záhrade, úžasnom sochárskom umení, a predovšetkým môže byť aj o Southforku.

Southfork Ranch vám nič nehovorí? Musíte ho poznať z televíznych obrazoviek, preslávil ho J.R.om (džéjár), Bobbym a ostatní členovia rodiny Ewing! Po necelej hodinke cesty autom na sever od centra sa tam môžete vydať na komentovanú prehliadku ako interiérov, tak aj exteriérov.

Veľmi zvláštnym faktom je to, že v Dallase množstvo podnikov a kaviarní zatvárajú medzi 17-18. hodinou, čo nás dosť prekvapilo. Ak však hľadáte rozmanitosť a radi skúšate lokálne trhy, rozhodne odporúčame obľúbený Dallas Farmers Market.

Lacné letenky do Dallasu viete rezervovať aj s odletom z Viedne, Budapešti či Prahy. Stačí na Pelikáne sledovať akciové ponuky spoločností Austrian Airlines, Lufthansa, Air Canada či British Airways. Priamy let do Dallasu z našich končín neexistuje.

Charleston

Charleston, pôvabné historické pobrežné mestečko je plné pamätníkov občianskej vojny a malebných koloniálnych budov, ktorých história siaha do 16. storočia. Vďaka jeho estetike a tradícii „Gullahu“ (Gullah je výraz, zahŕňajúci Afroameričanov, žijúcich v Georgii, na Floride a v Južnej Karolíne) budete mať pocit, akoby ste sa sem preniesli strojom času.

Charleston má prekrásne pláže, golfové strediská a veľa umeleckých galérií. Natočená tu bola i väčšina scén z kultového filmu The Notebook (2004), ktorý v slovenčine poznáme ako Zápisník jednej lásky.

Rad domov vo farbách veľkonočných vajíčok leží v blízkosti historického nábrežia Charlestonu už od roku 1700. Prežil i druhú svetovú vojnu a následnú rekonštrukciu. Dnes je najdlhším domoradím v georgiánskom štýle Spojených štátov.

Lacné letenky do Charlestonu viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti i Prahy. Stačí sledovať na Pelikáne akciové ponuky leteckých spoločností Austrian Airlines, Delta Air Lines či Air France. Priamy let do Charlestonu z našich končín neexistuje.

Honolulu

Havajské ostrovy ležia v centrálnej časti Tichého oceánu, juhovýchodne od Japonska a severovýchodne od Austrálie. Do únie Spojených štátov boli Havajské ostrovy prijaté 20.8.1959 ako 50. štát. Hlavné mesto Honolulu sa nachádza na ostrove Oahu.

Havajské ostrovy sú štátom, ktorý leží najďalej od hlavného mesta USA. Od pobrežia Kalifornie sú vzdialené 3800 kilometrov na juhozápad.

Na Havaji leží najjužnejšie miesto celých Spojených štátov amerických (konkrétne ho nájdete na Big islande a býva označovaný ako South Point či v havajčine Ka Lae). Toľko k faktom. A teraz si predstavme Havaj z tej stránky, ktorá láka ľudí najviac.

O Havaji sa hovorí, že je to perla Pacifiku a vôbec sa tomu nebudete čudovať. Dovolenka na Havaji splní vaše sny o prekrásnych piesočnatých plážach, kúpaní v azúrovom mori a na každom kroku sa budete kochať krásami havajskej prírody. Tento čarovný raj na zemi, vytvorený sopkami, vodopádmi, koralovými útesmi, tropickými pralesmi a nádhernými kvetmi, zostane nezabudnuteľným zážitkom.

Havaj vás skrátka očarí priateľskou atmosférou, polynézsku pohostinnosťou a kultúrnymi tradíciami. Súostrovie tvorí 132 ostrovov vulkanického pôvodu v reťazci 2400 kilometrov, z ktorých najdôležitejších je osem hlavných ostrovov - Hawaii, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Niihau, Lanai, Kahoolawe. Názov Havajské ostrovy nesú podľa svojho najrozsiahlejšieho ostrova Hawaii (nazývaného tiež Big island, aby ho bolo možné odlíšiť od názvu celého súostrovia).

Havaj je čoraz viac obľúbenou destináciou aj v očiach Slovákov. Lacné letenky na Havajské ostrovy viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Bežná cena leteniek sa pohybuje v priemer okolo 1 500 eur spiatočne. Priemerná dĺžka letu je až 25 hodín zvyčajne s dvomi a viacerými prestupmi.

Priamy let na Havajské ostrovy z našich končín neexistuje. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať na ostrov Hawaii (Big Island) so spoločnosťami Austrian Airlines a United, prípadne KLM, Air France a American Airlines. Na ostrove Hawaii resp. Big Island sa nachádzajú dve letiská – Kona a Hilo.

Maui

Maui je druhý najväčší havajský ostrov a jeden z tých najpopulárnejších. Aj keby ste sa chceli vyhnúť davom turistov, budete to mať ťažké. Maui totiž nie je obľúbený len tak pre nič.

Jedným z najobľúbenejších miest ostrova je „Road to Hana“, 83 kilometrov dlhá diaľnica pri pobreží, ktorá vedie z mesta Kahului do mesta Hana na východnej časti ostrova. Celá trasa trvá autom dve hodiny, no je viac ako isté, že potrvá dlhšie. Prečo? Garantujeme vám, že počas cesty niekoľko krát zastavíte a budete si užívať všetky tie krásne výhľady!

Pe’ahi, teda Surf Jaws v Maui je miesto považované za jedno z najlepších na die-hard surfovanie, kde vlny môžu vyskočiť až do výšky 36 metrov.

Lacné letenky na havajský ostrov Maui sa sem-tam objavia aj z našich končín. Odporúčame na Pelikáne sledovať najmä akciové ponuky leteckej spoločnosti United Airlines.

Lanai

Lanai je jeden z najmenších a najstarších havajských ostrovov. Domáci ho často prezývajú tiež ananásovým ostrovom. Aj napriek svojej veľkosti je šiesty najväčší havajský ostrov. Najvyšším vrchom je Lanaihale s výškou tesne nad tisíc metrov nad morom.

Ostrov Lanai leží ďaleko od ruchu každodenného života a celkom úspešne sa zatiaľ vyhýba obrovským masám turistov. Lanai je známy aj veľmi exkluzívnymi hotelovými rezortmi a zahráte si tu golf s najkrajším výhľadom široko-ďaleko.

Za návštevu nepochybbne stojí veľkolepá Záhrada bohov (Keahiakawelo) a nádherná pláž Polihua.

Lacné letenky na Lanai kúpite veľmi zriedka. Odporúčame však na Pelikáne sledovať akciové ponuky leteckých spoločností United Airlines.

Kauai

Najsevernejší a najstarší havajský ostrov je svojou rozlohou štvrtý najväčší. Práve na tomto ostrove sa stretnete aj s fenoménom voľne pobehujúcich kohútov a sliepok. Tie na ostrove Kauai pobehujú úplne všade, od pláží až po miestne obchody.

To však nie je jediná atrakcia ostrova. Za návštevu určite stojí Waimea Canyon, nazývaný tiež Grand Canyon Pacifiku, práve kvôli jeho podobe s arizonským Grand Canyonom. Nachádza sa tu aj veľa peších chodníkov, kvôli prevýšeniu a strmým úsekom sú však trochu náročné.

Pre milovníkov vody je tu možnosť splavovať rieku Wailua. Ak sa až na takýto adrenalín necítite, môžete si spraviť nenáročný výlet loďkou k 25-metrovým vodopádom Wailua Falls. Juh ostrova pokrývajú tiež kávové a cukrové plantáže, ktoré možno navštíviť.

Lacné letenky na havajský ostrov Kauai sa sem-tam objavia aj z našich končín. Odporúčame na Pelikáne sledovať najmä akciové ponuky leteckej spoločnosti United Airlines.

Užitočné info o USA

Víza do USA (ESTA)

Pri cestovaní do USA už nepotrebujete vybavovať víza na americkej ambasáde, stačí vlastniť biometrický pas a mať elektronickú autorizáciu ESTA. O víza musia žiadať len tí, ktorí do USA cestujú na dlhšie ako 90 dní alebo idú do Spojených štátov pracovať, študovať či na výmenný pobyt. Taktiež všetci tí, ktorým nebola schválená autorizácia ESTA. Tu nájdete kompletný návod, ako získať autorizáciu ESTA (víza do USA).

Počasie v USA

Pre New York a východné pobrežie USA je typické vlhké podnebie. Zimy sú tu studené, ale vďaka polohe mesta sú tunajšie teploty mierne vyššie ako vo vnútrozemí. Letá sú horúce a suché. Každé leto je v priemere v 18 až 25 dňoch dosiahnutá teplota 32° C. Ideálnym obdobím na návštevu je z hľadiska počasia leto, kedy aj teplota mora dosahuje v priemere 23°C.

Na Floride je hlavnou sezónou obdobie od decembra do februára. Klíma je teplá a suchá. Od júna do októbra rastú teploty a viac prší. Florida má vysoký výskyt hurikánov. Počas ich sezóny (júl -november) sa odporúča kontrolovať predpovede Národného centra hurikánov.

Podnebie v oblasti Kalifornie je subtropické, slnečné a teplé s jemným oceánskym vánkom v lete. Táto oblasť sa vyznačuje nízkym počtom zrážok, má priemerne 325 slnečných dní v roku.

Ceny v USA

Národnou menou je v USA americká dolár, platidlo známe po celom svete. Všeobecne platí, že najvýhodnejšie je v USA kupovať oblečenie a elektroniku, ale samozrejme neplatí to vždy a všade.

Ceny v USA sú zvyčajne vyššie ako ceny u nás, avšak nemusí sa jednať o rozdiely zásadné. Veľmi bude záležať na destinácii, do ktorej v USA cestujete. Najdrahšími destináciami sú New York a Havajské ostrovy. Tu sú ceny o mnoho desiatok percent vyššie ako v iných štátoch USA a je potrebné s tým počítať.

Hľadáte lacné ubytovanie v USA? Cena ubytovania sa samozrejme odvíja od toho, či chcete byť v 4-5* hoteli, alebo vám bude stačiť ubytovanie v skromnejšom apartmáne či hoteli s menej hviezdičkami. Ubytovanie v Amerike si viete porovnať aj priamo cez Pelikan.sk, počas hlavnej sezóny viete rezervovať ubytovanie na jednu noc od 8 eur.

Opäť platí staré známe pravidlo, čím bližšie do centra mesta, tým vyššie ceny. To platí najmä v prípade veľkomiest ako New York, San Francisco, Los Angeles, či Miami. Odporúčame rezervovať ubytovanie v predstihu, v bezpečnej štvrti a s dobrou dostupnosťou do esta.

Zdravie a očkovanie pred cestou do USA

Spojené štáty nevyžadujú po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie. Riziko nákazy je v tejto krajine minimálne. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás. V prípade výletov do prírody sa odporúča očkovanie proti infekcii prenášanej kliešťmi.

Letecké štatistiky o Usa

  • Počet medzinárodných letísk v Usa: 0.

  • Najobľúbenejšie mestá v Usa sú: New York, Los Angeles, Miami, San Francisco, Las Vegas.

10 zaujímavostí o USA

1
V najužšom bode je od seba USA a Rusko vzdialené len 4 kilometre
2
Americká vláda otrávila alkohol počas nepopulárnej prohíbicie – Zabila tak cez 10 000 ľudí
3
Najväčšia bankovka ktorá bola kedy vytlačená mala hodnotu 10 000 dolárov
4
V štáte Kentucky je dodnes protizákonné nosiť zmrzlinu v zadnom vrecku nohavíc
5
Jediný štát v USA, kde rastie káva, je Havaj
6
25% Američanov verí v reinkarnáciu
7
Spojené štáty nemajú oficiálny jazyk
8
Iba jeden štát USA pozostáva z jedinej slabiky -  a to štát Maine
9
Zábavný park Disneyland nepredáva žuvačky. Walt Disney nechcel, aby návštevníkov parku znechutilo, ak by šliapli na rozžutú žuvačku
10
Dolár možno rozmeniť na mince 293 rôznymi spôsobmi
Boli informácie na tejto stránke užitočné?